Wiesław Dygoń


Wiesław Dygoń był postacią znaczącą w polskim świecie narciarskim. Urodził się 21 maja 1957 roku w malowniczym Karpaczu, a swoje życie zakończył 25 lutego 2016 roku w Lubawce.

Był zarówno skoczkiem narciarskim, jak i trenerem, co czyniło go osobą z bogatym doświadczeniem w tej dziedzinie sportu.

Życiorys

Wiesław Dygoń był wybitnym sportowcem i trenerem, który poświęcił swoje życie skokom narciarskim. W latach 1965–1981 reprezentował barwy klubu KS Śnieżka Karpacz, zdobywając liczne tytuły mistrza Dolnego Śląska. Jego największym osiągnięciem w zawodach krajowych było zajęcie szóstego miejsca w mistrzostwach Polski juniorów.

W okresie studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, trwających od 1977 do 1981 roku, zdobył tytuł trenera w narciarstwie klasycznym – skoki. Dodatkowo, w 1984 roku uzyskał podyplomowe wykształcenie na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, kończąc tę uczelnię jako trener lekkoatletyczny.

W latach 1982–1987 Dygoń pełnił rolę nauczyciela wychowania fizycznego w szkołach w Sanoku i Lubawce. Następnie, w latach 1994–1999, związał się ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu i Szklarskiej Porębie, gdzie rozwinął swoje umiejętności szkolenia w biathlonie. Dzięki jego pracy, sportowcy z jego drużyny zdobyli medale na Mistrzostwach Świata, Europy oraz w krajowych zawodach, a wielu z nich reprezentowało również Polskę na arenie międzynarodowej.

Dodatkowo, Dygoń miał zaszczyt być trenerem kadry Juniorów Polski na Mistrzostwach Świata w fińskim Kontiolahti oraz na Mistrzostwach Europy w Val-Ridanna (Włochy) i Mińsku-Raubiczach (Białoruś), gdzie jego podopieczni zdobywali medale w różnych kolorach.

W latach 2001-2010, Wiesław Dygoń pracował jako trener młodych skoczków w KS Śnieżka Karpacz, a od 2010 roku dołączył do Lubawskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego „LUKS-SKI”, koncentrując się na treningu juniorów w skokach narciarskich oraz w kombinacji norweskiej.

Równocześnie, od 2004 roku wrócił do nauczania, prowadząc zajęcia w szkole w Lubawce. W 2014 roku, z ramienia Platformy Obywatelskiej, ubiegał się o mandat radnego powiatu kamiennogórskiego, jednak nie odniósł sukcesu. W tym samym roku został uhonorowany Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

Po długiej walce z chorobą nowotworową, Wiesław Dygoń zmarł, a jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu w Lubawce. Wśród jego wielu wychowanków były m.in. olimpijki z Nagano (1998): Iwona Daniluk (biathlon) i Eliza Surdyka (biegi narciarskie) oraz znany kombinator norweski Krystian Gryczuk.

Po jego śmierci pojawił się pomysł, aby oddać hołd jego osiągnięciom w sportowej historii regionu, nazywając lubawczańską skocznię narciarską na Kruczej Skale jego imieniem.

Przypisy

  1. Uroczyste wręczenia Odznak Honorowych Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. www.umwd.dolnyslask.pl, 10.11.2014 r. [dostęp 22.07.2016 r.]
  2. Stowarzyszenie Biathlon Karkonoski w Jeleniej Górze. mojepanstwo.pl. [dostęp 22.07.2016 r.]

Pozostali ludzie:

Jan Kasielski | Piotr Sienkiewicz

Oceń: Wiesław Dygoń

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:25