Wielki Staw (jezioro w Karkonoszach)


Wielki Staw, znany również pod niemiecką nazwą Großer Teich, to niezwykle malownicze jezioro polodowcowe, które znajduje się w regionie Sudetów Zachodnich, w sercu Karkonoszy.

Jezioro to jest charakterystycznym przykładem formacji polodowcowej, która przyciąga miłośników natury oraz turystów ze względu na swoje walory krajobrazowe i ekologiczne.

Położenie i opis

Wielki Staw znajduje się w zachodniej części Polski, w Sudetach Zachodnich, należących do pasma Karkonoszy, które jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego. Uformowany w polodowcowym kotle, staw zlokalizowany jest na północno-wschodnim zboczu Smogorni, stanowiąc tym samym niezwykły obiekt przyrodniczy.

To największe jezioro polodowcowe cyrkowe w Karkonoszach zajmuje powierzchnię 8,321 ha i wypełnia naturalną misę egzaracyjną, otoczoną moreną oraz skalnym rygłem, znajdując się na wysokości 1225 m n.p.m.. Jego maksymalna głębokość wynosi 24,4 m, a długość linii brzegowej to 1540 m.

Brzegi Wielkiego Stawu zdobi roślinność subalpejska, w tym takie gatunki jak wierzba lapońska, brzoza karłowata oraz kosodrzewina, co czyni to miejsce jeszcze bardziej malowniczym. W wodach jeziora znaleźć można relikty epoki lodowcowej, takie jak poryblin jeziorny, a także żyją tutaj wirek Otomesostoma auditivum oraz pstrąg potokowy. Co ciekawe, Wielki Staw jest miejscem rozmnażania się traszki górskiej, która osiąga najdoskonalsze stanowiska w Karkonoszach, oraz melanistycznej odmiany ropuchy szarej.

Jezioro zdumiewa swoją czystą i przejrzystą wodą. W cieplejszych miesiącach temperatura wody sięga maksymalnie 14 °C, jednak przez większość roku staw pokryty jest lodem. Woda jeziora jest zasilana przez Biały Potok, który jest dopływem Łomnicy, a jego źródła znajdują się na zachodniej stronie Kotła Wielkiego Stawu.

Dostępność turystyczna

Obszar wokół Wielkiego Stawu, który zasłynął swoją bogatą roślinnością i różnorodnością fauny, jest objęty ścisłym rezerwatem. W związku z tym, wstęp do tego wyjątkowego miejsca jest całkowicie zabroniony dla turystów. Możliwość podziwiania stawu istnieje jedynie z bezpiecznej odległości, zlokalizowanej na Kotle Wielkiego Stawu.

Szlaki turystyczne

Nad wielkim Stawem znajdują się malownicze trasy, które przyciągają miłośników turystyki pieszej. Szlaki te oferują niezwykłe widoki oraz możliwość obcowania z przyrodą.

  • czerwony – to fragment Głównego Szlaku Sudeckiego, który prowadzi z Szklarskiej Poręby w kierunku Śnieżki, a następnie przechodzi górną krawędzią kotła,
  • zielony – ten szlak zaczyna się w Karpaczu i prowadzi wzdłuż górnej, północno-zachodniej krawędzi kotła.

Przypisy

  1. Mapa turystyczna. [dostęp 23.05.2018 r.]
  2. Rąpała R., 2008: Zwierzęta w Karkonoskim Parku Narodowym. Karkonoski Park Narodowy, Jelenia Góra.
  3. Raj A., 2008: Karkonoski Park Narodowy. Agencja Fotograficzno-Wydawnicza Mazury na zlecenie KPN, ISBN 83-86565-32-2.
  4. Dubicki A. et al. Wody powierzchniowe Karkonoszy. W: Mierzejewski P. (red.), 2005: Karkonosze, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, strona 409.
  5. Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 3: Karkonosze. Warszawa; Kraków: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 230, 231. ISBN 83-7005-168-5.

Oceń: Wielki Staw (jezioro w Karkonoszach)

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:11