Rok 2025 to czas, kiedy obchodzimy 20. rocznicę sporządzenia Konwencji Rady Europy dotyczącej działań przeciwko handlowi ludźmi. Ten dokument ustanawia ważne regulacje mające na celu zwalczanie jednego z najpoważniejszych naruszeń praw człowieka. Handel ludźmi dotyczy nie tylko kobiet, ale również dzieci i mężczyzn, którzy stają się ofiarami tego procederu. W obliczu narastającego problemu, warto przypomnieć o podstawowych celach i zysku, jakie niesie ze sobą Konwencja.
Konwencja, która została podpisana 16 maja 2005 r. w Warszawie, ma na celu przede wszystkim zapobieganie handlowi ludźmi, a także ochronę ofiar oraz ściganie sprawców. W ramach jej zapisów, przewidziano działania takie jak koordynacja działań krajowych i międzynarodowa współpraca w zakresie przeciwdziałania temu zjawisku. Handel ludźmi definiowany jest jako przestępstwo przeciwko godności i integralności osoby ludzkiej oraz naruszenie ich praw.
Warto zwrócić uwagę, że Konwencja dotyczy wszystkich form handlu ludźmi, zarówno krajowego, jak i międzynarodowego. Osoby ofiar tego procederu mają gwarantowane prawa, takie jak prawo do pomocy prawnej, ochrony życia prywatnego oraz prawo do reintegracji. Mimo upływu lat zapisy dokumentu pozostają aktualne, a handel ludźmi nadal jest problemem społecznym, z którym musimy się zmierzyć. Wszyscy powinniśmy być świadomi i głośno rozmawiać o tym problemie, aby nie pozostawał on w cieniu.
Źródło: Policja Karpacz
Oceń: Obchody 20-lecia Konwencji Rady Europy w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi
Zobacz Także